V Postřekově tkají jako jedni z posledních kanafas

Postřekov (ČTK) 150 kilometrů tradičního lidového textilu kanafasu utkají ročně stavy rodinné firmy Kanafas.cz v chodském Postřekově. Je to zřejmě jediná textilní firma v Česku a možná i ve střední Evropě, která tuto tradiční pevnou látku s typickými barevnými proužky či kostkami vyrábí. Znakem pravého kanafasu je především to, že má v osnově nit ze dvou vláken a útek z jednoduché příze.

 

Tkanina je tak pevná v tahu i oděru. "Pro kanafas je typické i to, že se tká z předem barvené příze, takže konečný vzor lze použít z rubové i lícové strany," řekl majitel a jednatel firmy Zbyněk Strnad.

 

Tradice výroby kanafasu sahá na Domažlicku do 18. století, později tam byla manufaktura Štěpána Kapice. Na popud Ústředí lidové umělecké výroby, vznikla v roce 1963 v Postřekově na zelené louce nová tkalcovna, kterou až do důchodu v roce 1993 vedl Strnadův otec." Pak nastoupila privatizace, bohužel během šesti sedmi let bylo vše v úpadku. My jsme firmu jako rodina vykoupili z konkurzu a znovu jsme nastartovali a rozběhli výrobu," popsal.

Za posledních osm let investoval do firmy s ročním obratem 14 milionů korun, kolem osmi milionů. Ve firmě nyní pracuje 12 zaměstnanců a má 26 stavů. Kvůli krizi ale nejedou všechny. Také základní surovina – bavlna – výrazně podražila. " Kupoval jsem kilo za 70 korun, teď mě stojí 135 korun. Odebírám ji z Pákistánu, Kazachstánu a částečně i z Indie," řekl Strnad.

Prosadit se s tradiční tkaninou na trhu, který ovládá zboží z Asie, není jednoduché, byť trvanlivost kanafasu se měří na dlouhé roky. Kanafas byl tradičně textilií používanou v domácnostech na povlečení, ubrusy, utěrky, závěsy, ale například i na součásti chodského kroje. Původně byl typický zejména modro-bílým a červeno-bílým proužkem. Nyní má postřekovská firma na skladu přes pět desítek vzorů a aktivně tká kolem 90 vzorů.

Látka je pevná, díky používaným barvám také na slunci nebledne a dlouho vydrží. "Kvalitní kanafas se vyznačuje vysokým počtem nití na jeden centimetr. My tkáme látky v šíři 140 centimetrů a na tuto šíři dáme v osnově vedle sebe 3720 nití, což je skutečně napěchovaná látka, která vydrží i dlouhé praní," vysvětlil Strnad.

Firma včera otevřela v Domažlicích první vzorkovou prodejnu v historickém domě ze 14. století, který koupila a opravila. Do budoucna se nevzdává ani myšlenky na zřízení muzea kanafasu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení