V Postřekově tkají jako jedni z posledních kanafas

Postřekov (ČTK) 150 kilometrů tradičního lidového textilu kanafasu utkají ročně stavy rodinné firmy Kanafas.cz v chodském Postřekově. Je to zřejmě jediná textilní firma v Česku a možná i ve střední Evropě, která tuto tradiční pevnou látku s typickými barevnými proužky či kostkami vyrábí. Znakem pravého kanafasu je především to, že má v osnově nit ze dvou vláken a útek z jednoduché příze.

 

Tkanina je tak pevná v tahu i oděru. "Pro kanafas je typické i to, že se tká z předem barvené příze, takže konečný vzor lze použít z rubové i lícové strany," řekl majitel a jednatel firmy Zbyněk Strnad.

 

Tradice výroby kanafasu sahá na Domažlicku do 18. století, později tam byla manufaktura Štěpána Kapice. Na popud Ústředí lidové umělecké výroby, vznikla v roce 1963 v Postřekově na zelené louce nová tkalcovna, kterou až do důchodu v roce 1993 vedl Strnadův otec." Pak nastoupila privatizace, bohužel během šesti sedmi let bylo vše v úpadku. My jsme firmu jako rodina vykoupili z konkurzu a znovu jsme nastartovali a rozběhli výrobu," popsal.

Za posledních osm let investoval do firmy s ročním obratem 14 milionů korun, kolem osmi milionů. Ve firmě nyní pracuje 12 zaměstnanců a má 26 stavů. Kvůli krizi ale nejedou všechny. Také základní surovina – bavlna – výrazně podražila. " Kupoval jsem kilo za 70 korun, teď mě stojí 135 korun. Odebírám ji z Pákistánu, Kazachstánu a částečně i z Indie," řekl Strnad.

Prosadit se s tradiční tkaninou na trhu, který ovládá zboží z Asie, není jednoduché, byť trvanlivost kanafasu se měří na dlouhé roky. Kanafas byl tradičně textilií používanou v domácnostech na povlečení, ubrusy, utěrky, závěsy, ale například i na součásti chodského kroje. Původně byl typický zejména modro-bílým a červeno-bílým proužkem. Nyní má postřekovská firma na skladu přes pět desítek vzorů a aktivně tká kolem 90 vzorů.

Látka je pevná, díky používaným barvám také na slunci nebledne a dlouho vydrží. "Kvalitní kanafas se vyznačuje vysokým počtem nití na jeden centimetr. My tkáme látky v šíři 140 centimetrů a na tuto šíři dáme v osnově vedle sebe 3720 nití, což je skutečně napěchovaná látka, která vydrží i dlouhé praní," vysvětlil Strnad.

Firma včera otevřela v Domažlicích první vzorkovou prodejnu v historickém domě ze 14. století, který koupila a opravila. Do budoucna se nevzdává ani myšlenky na zřízení muzea kanafasu.