Český kanafas znají i v Americe

Domažlice – Andrea, Vendelín nebo třeba Zbyněk jsou názvy jednotlivých vzorů pravého českého kanafasu, který se dnes vyrábí pouze v tkalcovně v Postřekově.

 

Obnovit zašlou slávu postřekovské tkalcovny se rozhodl Zbyněk Strnad, syn muže, který fabriku v Postřekově v roce 1963 postavil a poté vedl."Táta tady působil až do odchodu do důchodu v roce 1993. Tkalcovna pak byla zprivatizována. My jsme ji v zuboženém stavu v roce 2003 vykoupili z konkurzu. Museli jsme opravit budovu a ze šestadvaceti stavů šestnáct vyměnit. Bylo nutné jméno Kanafas i očistit, což bylo těžké, protože bylo mezi dodavateli velice zprofanováno," vzpomíná Strnad.

Nejenže splnil otcovo přání, ale šel ještě dál a včera otevřel v Domažlicích prodejnu, kde najdete širokou škálu výrobků z kanafasu. "Kanafas má svoji historii a proto jsme nejdřív opravili historický dům, ve kterém jsme otevřeli prodejnu a v horním patře chceme vytvořit muzeum kanafasu", pokračuje Strnad.

Ačkoliv je kanafas krajová látka typická pro Chodsko, těší se mnohem větší oblibě v Německu, Francii, Rakousku, Švýcarsku a zájem mají i ve Švédsku. Hračky z kanafasu prodává i obchod na newyorkském Manhattanu. U nás mají mnozí lidé spojen kanafas s červenou bílou kostičkou a tvrdou škrábající látkou. Opak je pravdou.

"V Čechách jsme jediná firma, která se zabývá kanafasem a zároveň i jediná tkalcovna, která dělá bytový textil. Kanafas je stoprocentní bavlna a je vhodný i pro miminka. Nejen že oblékneme celý interiér bytu, ale vyrábíme i deky, ložní prádlo, zavinovačky, dupačky, sedáky, ubrusy a vše cosi zákazník přeje. Velké oblibě se těší i hračky, které pro nás šije chráněná dílna," řekla obchodní ředitelka Ivana Pechová.

Stejně jako samotná tkalcovna i otevření podnikové prodejny se těšilo velkému zájmu médií. Dozvědět se co nejvíce o látce, která dříve nechyběla v žádné ložnici, přilákalo redaktory z plzeňského rozhlasu, Vlasty, Praktické ženy a ČTK.