NAPSALI O NÁS


V Postřekově tkají jako jedni z posledních kanafas

Mladá fronta dnes, Plzeňský dnes, Úterý 19.04.2011

Postřekov (ČTK) Na 150kilometrů tradičního lidového textilu kanafasu utkají ročně stavy rodinné firmy Kanafas.cz v chodském Postřekově. Je to zřejmě jediná textilní firma v Česku a možná i ve střední Evropě, která tuto tradiční pevnou látku s typickými barevnými proužky či kostkami vyrábí. Znakem pravého kanafasu je především to, že má v osnově nit ze dvou vláken a útek z jednoduché příze.

Tkanina je tak pevná v tahu i oděru. "Pro kanafas je typické i to, že se tká z předem barvené příze, takže konečný vzor lze použít z rubové i lícové strany," řekl majitel a jednatel firmy Zbyněk Strnad.

Tradice výroby kanafasu sahá na Domažlicku do 18. století, později tam byla manufaktura Štěpána Kapice. Na popud Ústředí lidové umělecké výroby, vznikla v roce 1963 v Postřekově na zelené louce nová tkalcovna, kterou až do důchodu v roce 1993 vedl Strnadův otec." Pak nastoupila privatizace, bohužel během šesti sedmi let bylo vše v úpadku. My jsme firmu jako rodina vykoupili z konkurzu a znovu jsme nastartovali a rozběhli výrobu," popsal.Za posledních osm let investoval do firmy z ročním obratem 14 milionů korun kolem osmi milionů. Ve firmě nyní pracuje 12 zaměstnanců a má 26 stavů.

Kvůli krizi ale nejedou všechny. Také základní surovina – bavlna – výrazně podražila. " Kupoval jsem kilo za 70 korun, teď mě stojí 135 korun. Odebírám ji z Pákistánu,Kazachstánu a částečně i z Indie," řekl Strnad.

Prosadit se s tradiční tkaninou na trhu, který ovládá zboží s Asie, není jednoduché, byť trvanlivost kanafasu se měří na dlouhé roky. Kanafas byl tradičně textilií používanou v domácnostech na povlečení,ubrusy,utěrky,závěsy, ale například i na součásti chodského kroje.Původně byl typický zejména modro-bílým a červeno-bílým proužkem. Nyní má postřekovská firma na skladu přes pět desítek vzorů a aktivně tká kolem 90 vzorů.

Látka je pevná, díky používaným barvám také na slunci nebledne a dlouho vydrží."Kvalitní kanafas se vyznačuje vysokým počtem nití na jeden centimetr. My tkáme látky v šíři 140 centimetrů a na tuto šíři dáme v osnově vedle sebe 3720 nití, což je skutečně napěchovaná látka, která vydrží i dlouhé praní," vysvětlil Strnad.

Firma včera otevřela v Domažlicích první vzorkovou prodejnu v historickém domě ze 14. století, který koupila a opravila.

Do budoucna se nevzdává ani myšlenky na zřízení muzea kanafasu.Český kanafas znají i v Americe

Domažlický deník, úterý 19.dubna 2011

Postřekovská tkalcovna dala o sobě znovu vědět. Své výrobky prodává už i v Domažlicích - autor: Helena Bauerová

Domažlice – Andrea, Vendelín nebo třeba Zbyněk jsou názvy jednotlivých vzorů pravého českého kanafasu, který se dnes vyrábí pouze v tkalcovně v Postřekově.

Obnovit zašlou slávu postřekovské tkalcovny se rozhodl Zbyněk Strnad, syn muže, který fabriku v Postřekově v roce 1963 postavil a poté vedl."Táta tady působil až do odchodu do důchodu v roce 1993. Tkalcovna pak byla zprivatizována. My jsme ji v zuboženém stavu v roce 2003 vykoupili z konkurzu. Museli jsme opravit budovu a ze šestadvaceti stavů šestnáct vyměnit. Bylo nutné jméno Kanafas i očistit, což bylo těžké, protože bylo mezi dodavateli velice zprofanováno," vzpomíná Strnad.

Nejenže splnil otcovo přání, ale šel ještě dál a včera otevřel v Domažlicích prodejnu, kde najdete širokou škálu výrobků z kanafasu.

"Kanafas má svoji historii a proto jsme nejdřív opravili historický dům, ve kterém jsme otevřeli prodejnu a v horním patře chceme vytvořit muzeum kanafasu", pokračuje Strnad.Ačkoliv je kanafas krajová látka typická pro Chodsko, těší se mnohem větší oblibě v Německu, Francii, Rakousku, Švýcarsku a zájem mají i ve Švédsku Hračky z kanafasu prodává i obchod na newyorkském Manhattanu.

U nás mají mnozí lidé spojen kanafas s červenou bílou kostičkou a tvrdou škrábající látkou. Opak je pravdou.

"V Čechách jsme jediná firma, která se zabývá kanafasem a zároveň i jediná tkalcovna, která dělá bytový textil. Kanafas je stoprocentní bavlna a je vhodný i pro miminka. Nejen že oblékneme celý interiér bytu,ale vyrábíme i deky,ložní prádlo, zavinovačky,dupačky,sedáky ubrusy a vše cosi zákazník přeje. Velké oblibě se těší i hračky, které pro nás šije chráněná dílna," řekla obchodní ředitelka Ivana Pechová.

Stejně jako samotná tkalcovna i otevření podnikové prodejny se těšilo velkému zájmu médií. Dozvědět se co nejvíce o látce, která dříve nechyběla v žádné ložnici, přilákalo redaktory z plzeňského rozhlasu, Vlasty, Praktické ženy a ČTK.


Více na www.domažlicky.denik.cz.

Akční nabídka
Tato sekce se připravuje.